Hubnutí je téměř vždy více či méně složitá záležitost a přináší s sebou mnoho úskalí. Možná i vám už se někdy stalo, že se vám podařilo po několika týdnech zhubnout na svou ideální váhu a než jste se nadáli, byli jste zpátky tam, kde jste začali, ne-li hůř? Ano, právě to je jeden z největších strašáků hubnutí zvaný jojo efekt. V tomto článku si vysvětlíme, co to je jojo efekt, proč vzniká a jak se mu dá předejít.
Co je to jojo efekt?
Pojďme si nejdříve zodpovědět jednu důležitou otázku ー Co ve většině případů chceme dietami a zdravou stravou redukovat? Správná odpověď by měla být „tuk”. Pokud jste odpověděli „hmotnost”, byla by to pouze část pravdy. Protože kila půjdou dolů i v případě, že hubnete pouze vodu a svalovou hmotu. A právě to z 99 % procent předchází jojo efektu. Jojo efekt je totiž zjednodušeně řečeno důsledek nesprávného a nezdravého způsobu hubnutí.
Nezdravé diety jsou velmi často založeny na krátkodobém, za to drastickém kalorickém deficitu, kdy tělu odepřete téměř všechny živiny. Několik dní, možná týdnů je vaše tělo schopno tento stav udržet a vy možná o jednu až dvě konfekční velikosti opravdu zhubnete, ale rozhodně ne na dlouho. Tělo se bude dřív nebo později muset najíst a ve chvíli, kdy mu to dopřejete (klidně i pomocí vyvážené a pestré stravy), kila půjdou nahoru.
Představte si to tak, že tělu dlouhodobě upíráte to, co ke správnému fungování potřebuje. Tělo tak strádá a má hlad. Jakmile mu pak znovu živiny dopřejete, má takový strach, aby se to nestalo znovu, že si pro jistotu začne vytvářet zásoby. Tedy místo toho, aby si z jídla vzalo pouze to, co potřebuje a zbytek vyloučilo, pro jistotu zpracuje a uloží všechno, co mu dáte. A právě takto funguje jojo efekt. Následně se mnoho lidí dostane do nikdy nekončícího kolotoče diet a málokdy se z něj vymaní.
Jaká jsou zdravotní rizika jojo efektu?
Jojo efekt ovšem není pouze o tom, že naberete o pár kilo navíc, naopak. Jojo efekt znamená pro tělo opravdu velký šok a může zapříčinit mnoho zdravotních komplikací. V následujících několika řádcích si uvedeme alespoň některé.
- Jojo efekt zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob ー s růstem tělesné hmotnosti se tělo hůř vypořádává s chorobami a infekcemi, které mohou vést k problémům se srdcem. Rovněž hrozí zúžení tepen.
- Jojo efekt může způsobit diabetes ー i s předchozím bodem souvisí stresový hormon kortizol, který se s přibíráním na váze má větší tendenci ukládat v oblasti břicha, což velmi často vede k cukrovce.
- Jojo efekt zvyšuje krevní tlak.
- Jojo efekt zvyšuje chuť k jídlu ー tukové buňky, které máme v těle, produkují hormon leptin, který koriguje pocit sytosti. Pokud shodíte přebytečné kilogramy, máte méně tukových buněk a díky tomu vaše tělo vyrábí méně leptinu.
Jak zhubnout bez jojo efektu?
Mnoho lidí se ještě stále nesmířilo s tím, že zázračné, bleskové hubnutí jednoduše neexistuje. Pokud chcete shodit přebytečná kila, je potřeba zatnout zuby, překonat lenost a pustit se do toho. Nejdůležitější je však trpělivost. Pokud vás zajímá, jak poznat nezdravou dietu, ve velkém množství případů ji odhalíte podle časové náročnosti. Pokud vám jakákoliv dieta slibuje redukci 5, 10 nebo 20 kg za 14 – 30 dní, dejte od ní ruce pryč. Pokud chcete opravdu zhubnout a váhu si především udržet, čeká vás dlouhá cesta několika měsíců až let. Smiřte se s tím. Ale pouze v případě, že jste schopni tento čas obětovat, dostaví se dlouhotrvající a viditelné výsledky.
Zdravé hubnutí je především o změně životního stylu. Pokud budete jíst vyváženou a pestrou stravu plnou ovoce a zeleniny, máte skvělý začátek. Postupně můžete začít s lehkou fyzickou aktivitou a postupně navyšovat. Začněte klidně i s 30 minutovými procházkami a po 2-3 měsících pokračujte třeba s indiánským během. Mnoho lidem se v dlouhodobém hubnutí osvědčila proteinová dieta, tzv. ketodieta. Ta je založena na zvýšené konzumaci proteinů neboli bílkovin, které jsou obsaženy např. v masu, rybách, mléčných výrobcích, vejcích. I při této dietě je nutné, abyste se vyhýbali nezdravým návykům, chystali si jídlo nejlépe dopředu (případně zvolili cestu proteinového jídelníčku od společnosti Victus) a nespoléhali na to, že zvýšená konzumace bílkovin vám zaručí hubnutí.