Jak na pravidelnou údržbu kola před každou vyjížďkou

Jako u všeho i u kola platí, že pokud chcete, aby stroj správně fungoval, musíte mu dopřát náležitou péči a udržovat ho v čistotě a chodu. Přeci jen když už si koupíte kolo za několik desítek tisíc, nechcete si ho zničit zanedbáním pravidelné údržby. V tomto článku si vysvětlíme, jak o kolo správně pečovat a co zkontrolovat nejlépe před každou jízdou. 

Co na kole před vyjížďkou kontrolovat

Pokud chcete, aby vám kolo dlouho dobře šlapalo, je potřeba se o něj starat. Před častou jízdou je tedy dobré vyhradit si 10-15 minut, abyste zkontrolovali celý stroj a případné nedokonalosti doladili. Pokud byste tak neučinili, i z drobného problému se dlouhou jízdou pod zátěží může vyklubat problém větší, který nejen že bude stát více peněz, ale hlavně vás může stát zdraví. Pamatujte si, že jízdu na kole není radno brát na lehkou váhu. Co tedy před každou jízdou zkontrolovat?

Kontrola tlaku

Minimálně před každou vyjížďkou je dobré zkontrolovat tlak v duších. Pokud v nich totiž neudržujete správný tlak, dochází k mnohem rychlejšímu opotřebení způsobeným popraskáním. Při dofukování doporučujeme řídit se pokyny výrobce. V každém případě je však dobré myslet i na terén, kterým budete projíždět. Obecně platí, čím horší terén, tím méně tlaku. Mimo kontrolu tlaku v duších je potřeba myslet i na kontrolu tlaku ve vzduchové odpružené vidlici, případně tlumiči u celoodpruženého kola.

Kontrola brzd

Kontrola brzd by měla být samozřejmostí. A jak na to? Roztočte kolo a stiskněte brzdové páky – tak se ujistíte, že kolo opravdu zastaví. Nezapomeňte jak na přední, tak i zadní brzdy na kole. Rovněž je dobré zkontrolovat, zda nejsou opotřebené destičky či brzdové kotouče. U ráfkových brzd se zaměřte i na lanka a bowdeny, jestli se napínají tak, jak mají a netřepí se.

Péče o řetěz a matice

Zde bude řeč o mazání. Ne nadarmo se říká: “Kdo maže, ten jede”, právě proto je potřeba udržovat řetěz i všechny spoje a další komponenty promazané. Zde však není potřeba používat mazivo před každou jízdou. Obecně platí, že řetěz a další součástky jako ložiska, kazety nebo měniče by se měli promazat každých 50 až 200 km. Častěji mazejte v případě, že je špatné počasí nebo vlhko – mazivo se tak odplavuje rychleji. Před nanášením maziva na jakékoliv komponenty je potřeba nejdříve odšroubovat danou součástku, umýt ji od starého maziva a až poté aplikovat nové.

Čištění kola

Abyste vaše kolo udrželi v perfektním stavu po co nejdelší dobu, je dobré jej po každé jízdě řádně umýt od nečistot. Na mytí používejte vlažnou vodu a ideálně se vyhněte vysokotlakým čističům. Voda by se tak mohla dostat pod těsnění či vyplavit vazelínu. Nejlepší je tedy použít klasický hadr a kartáč, kterým odstraníte zaschlé nečistoty (bahno apod.).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *