S jakými dress cody se můžete setkat v zaměstnání?

V dnešní době už má jen málo firem předepsaný dress code. Když už, bývají to především banky, pojišťovny či jiné firmy, které se na denní bázi setkávají s důležitými klienty a jejich vedení vyžaduje jistou reprezentativnost. Ať už jste manažer, personalista či recepční, tento článek vám pomůže, jak se oblékat, pokud vaše firma vyžaduje předepsaný dress code.

Co je to dress code?

Ještě než se pustíme do samotné podstaty tohoto článku, pojďme si říct, co to vlastně dress code je. Dress code neboli kodex odívání je výraz pro pravidlo upravující způsob oblékání a obouvání k určité příležitosti.

Business formal

Business formal je jeden z nejformálnějších dress codů, se kterým se v zaměstnání můžete setkat. Mnoho manažerů, ředitelů nebo majitelů různých firem ve veřejné a soukromé sféře, by se tak měli oblékat téměř dennodenně. 

Pánové by měli pro business formal code volit tmavý pánský oblek. Pod tmavou barvou si představujeme černou, tmavě modrou nebo tmavě šedou. V letních měsících však není problém zvolit světlejší odstíny šedé, modré nebo béžové. U business formal je vyžadována bílá košile a světlá, jednobarevná kravata maximálně s jemným vzorem.

Ženy mají jako vždy o něco větší výběr. I ženy by však měly volit tmavší barvy a stejně jako muži se v letních měsících nemusí bát, vybrat světlejší barvy. U business formal je v pořádku sukně, šaty, kostýmek nebo kalhoty. Žena by se měla vyhýbat výrazným vzorům a ideálně volit jednobarevné kousky značkového oblečení. V některých případech jsou v pořádku i decentní proužky či kostka.

Business casual

Business casual je v mnoha ohledech svobodnější a kreativnější než business formal, ovšem stále se jedná o konzervativní, upravený oděv jak ve vzorech, tak v barvách. Značkové pánské oblečení by mělo být vždy doplněno vhodnými doplňky, které ladí.

Muži mohou kombinovat klasické kalhoty s volnočasovým neformálním sakem a košilí s dlouhým rukávem, kterou lze nahradit polo tričkem nebo rolákem. Kravata není nutností. Dámy si mohou obléci šaty, kostýmky, společenské kalhoty nebo sukně. Délka šatů a sukně by měla dosahovat vždy ke kolenům.

Smart casual

Nejběžnější styl oblékání ve firmách s různým zaměřením. Zaměstnanci mají vypadat profesionálně a zároveň přidat něco osobního, co je vystihuje. Často povolený dress code v kancelářích bez kontaktu se zákazníkem. Jedná se o oblečení v mnoha barvách a vzorech.

Casual

Tento styl představuje neformální volnočasové oblečení pro každodenní nošení. Je to styl oblékání bez přísných pravidel a předpisů, ve kterém můžete nechat vyniknout vaši osobnost. Patří sem trička, džíny, sukně, šortky, šaty nebo i sportovní sako. Zkrátka oblečení, které běžně nosíte, pokud se pohybujete mezi lidmi.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *