Co by měl obsahovat nejlepší software na mzdy pro podnikatele

Správa mezd může být pro podnikatele náročným úkolem. Jedná se o klíčovou součást vedení úspěšného podniku, protože díky včasnému a správnému vyplácení mezd, uděláte šťastné vaše zaměstnance. Mzdový program vám pomůže tento proces zefektivnit, ušetří vám čas a zajistí, že vše proběhne v pořádku a včas. Co by však měl mzdový program pro podnikatele obsahovat? Pojďme se na něj podívat blíže v tomto článku.

Správa informací o zaměstnancích

První a nejdůležitější funkcí mzdového programu je správa informací o zaměstnancích. Ideální program by vám měl umožnit ukládat a spravovat údaje o zaměstnancích, včetně základních informací, jako je:

  • jméno a příjmení,
  • adresa,
  • rodné číslo, 
  • stav zaměstnání
  • a další.

Měl by také umožňovat sledování odpracovaných hodin, výpočet přesčasů a správu benefitů.

Zpracování mezd

Mzdový software by měl mít logicky funkci zpracování mezd, která vám umožní vypočítat mzdy zaměstnanců včetně daní, odvodů sociálního a zdravotního pojištění a dalších srážek ze mzdy. Měl by také umět generovat výplatní pásky, které jsou nezbytné pro poskytování dokladů o příjmech zaměstnancům a dalším třetím stranám.

Správa daní

Jako podnikatel musíte mít přehled o svých daňových povinnostech. Mzdový program by měl mít funkci správy daní, v nichž bez větších problémů zpracujete daňové slevy či nezdanitelné částky. Díky mzdovému programu byste také měli být schopni jednoduše podat daňová přiznání všem příslušným úřadům.

Sledování pracovní doby a docházky

Mzdový program by měl mít funkci sledování pracovní doby a docházky, která umožňuje sledovat odpracované hodiny a docházku zaměstnanců. Ve většině případů však vystačí, když systém zaznamenává dovolenou, sick days či jiné nepřítomnosti, např. z důvodů návštěvy lékaře.

Správa benefitů

Správa zaměstnaneckých výhod může být složitá, nebo jednoduchá. O jednoduchost rozhodně nepřijdete s vhodným mzdovým softwarem. Ten by měl umožňovat správu všech benefitů, které jakožto zaměstnavatel nabízíte. Může jít o např.:

  • příspěvek na penzijní připojištění,
  • stravenky,
  • multisport karta 
  • a další.

Integrace s účetním softwarem

Pro zefektivnění účetních procesů by měl být mzdový program integrován s účetním softwarem. To vám umožní snadno přenášet mzdová data do účetního systému, čímž se sníží riziko chyb a ušetří čas. Samozřejmě však víme, že takové spojení systémů už není levná záležitost, nicméně je dobré, když je tato možnost alespoň v nabídce a vy o ní můžete přemýšlet alespoň do budoucna.

Uživatelsky přívětivé rozhraní

V neposlední řadě by měl mít mzdový program pro podnikatele uživatelsky přívětivé rozhraní, ve kterém se lze snadno orientovat. Měl by mít intuitivní nabídky, jasné pokyny a možnost přizpůsobit nastavení vašim konkrétním potřebám a preferencím.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *