Jak vybrat optimální skladový systém?

Skladový systém vám usnadní pochopit dynamiku pohybu vašeho zboží. S jeho pomocí získáte vy i vaši pracovníci jasnou představu o tom, co je na skladě, co chybí, nebo kde se konkrétní položka nachází. Systém vám umožní efektivněji vést inventuru a sledovat náklady.

Zdroj: Freepik.com

Kdo využije skladový systém?

Skladový software do podnikání je ideální pro střední a velké firmy. Menší podniky a samostatní podnikatelé obvykle zvládnou sledovat skladové položky pomocí běžné tabulky v Excelu nebo Google tabulkách. S rostoucími zásobami nebo sortimentem však může dojít k chybám a Excel pak nemusí být dostatečný. Skladové systémy jsou schopné tuto kontrolu provádět za vás.

Jednou z výhod skladových systémů je možnost propojení s dalšími integračními systémy, například fakturačními programy, účetnictví nebo e-shopy. Vaši zaměstnanci i zákazníci tak obdrží vždy aktuální informaci o dostupnosti na skladě.

Proč používat skladové systémy?

Přehled o skladových položkách v reálném čase – veškeré informace o skladových položkách jsou soustředěné na jednom místě. Systém vám umožní sledovat nejen typ zboží, ale také nákupní a prodejní cenu, příslušenství, dodavatele a jeho kontakty a další podrobnosti.

Zdroj: Freepik.com

  • Zjednodušení skladových procesů – Skladový systém vám usnadní skladování, vykládání zboží a provádění inventury.
  • Efektivita – Skladové systémy vám pomohou pracovat efektivněji. Procesy budou rychlejší a přesnější.
  • Možnost propojení s dalšími systémy a kamennými obchody – Informace o zboží se automaticky aktualizují v e-shopu, účetním nebo fakturačním programu. Systémy umožňují propojení skladu se skladovými zásobami v kamenných obchodech. Skladové systémy také umožňují jednoduché účtování skladových zásob.
  • Upozornění a jednoduché reporty – Skladové systémy vás automaticky informují o nedostatku zboží a umožní automatické vytváření účetních dokladů či reportů o stavu zásob.

Jak zásoby správně evidovat?

V zákoně o účetnictví není uveden žádný vzor, podle kterého by se měly zásoby evidovat. Nicméně existuje doporučení od odborníků, díky kterému byste měli být schopni zaznamenat vše, co potřebujete. Údaje, které by měly skladové karty obsahovat jsou:

  • název zásoby (druh),
  • datum naskladnění nebo vyskladnění,
  • způsob naskladnění a důvod vyskladnění,
  • číslo dokladu,
  • počet kusů,
  • měrná jednotka.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *