Jak vybrat vhodný skladový systém?

Skladový systém je program nebo aplikace, který vám pomůže zpřehlednit proces pohybu vašeho zboží. Díky němu vy i vaši zaměstnanci získáte přehled o tom, jaké zboží máte na skladě, co vám chybí nebo kde se právě zboží nachází. Podle něj budete moci efektivněji zpracovávat inventury, ale i sledovat náklady. 

Pro koho jsou skladové systém vhodné?

Skladové systémy jsou vhodné zejména pro středně velké a velké firmy využívající informační ERP systémy. Menší firmy a drobní podnikatelé zvládají sledovat stav sklad v klasické Excelové tabulce. S nárůstem zásob nebo zboží můžete začít chybovat a Excel přestane stačit. Skladové systémy zvládnout kontrolu za vás.

Výhodou skladových systémů je možnost jeho propojení s dalšími integračními systémy např. fakturačními programy, účetními programy nebo e-shopy. Vaši zaměstnanci i zákazníci tak dostanou vždy včas informaci o skladové dostupnosti.

Výhody použití skladových systémů?

  1. Přehled o položkách na skladě v reálném čase – Veškeré informace o skladových položkách budete mít na jednom místě. Kromě typu zboží můžete v systému vidět také nákupní a prodejní cenu, příslušenství, dodavatele a jeho kontaktní údaje a mnohé další. 
  2. Usnadnění skladových procesů – Se skladovým systém si usnadníte naskladnění, vyskladnění i inventuru. 
  3. Efektivní práce – Skladové systémy zefektivní vaší práci. Vše bude rychlejší a přesnější. 
  4. Možnost propojení s dalšími systémy i kamennými prodejnami – Informace o zboží se automaticky přenáší na e-shop, do účetního nebo fakturačního programu. Systémy umožňují propojit sklad i se skladovými zásobami v kamenných prodejnách.
  5. Upozornění a snadné reportySkladové systémy vás automaticky upozorní v případě nedostatku zboží. Umí automaticky vytvořit i účetní doklady nebo reporty o stavu zboží.

Typy skladových systémů zdarma

Pokud budete hledat skladový systém zdarma, nejspíš narazíte na dva základní typy:

  • freeware skladové systémy,
  • placené skladové systém ve verzi zdarma s omezením.

Freeware skladový systém

Freeware systém je rozhodně lepší než vést sklad v Excelu, ale přináší několik rizik a omezení. Dodavatelé negarantují legislativní správnost ani zabezpečení dat, což při změně legislativy může vést k problémům. Vše budete muset přepočítávat a upravovat ručně. Dodavatel může také kdykoliv freeware systém zrušit a vy zůstanete bez dat. Dodavatelé většinou nenabízí návody, videa ani zákaznickou podporu. Vše zůstává zcela na vás. Nevýhodou je, že tyto systémy nelze napojit na další systémy. 

Skladové systém zdarma s omezením 

Největší výhodou těchto systémů je aktualizace legislativních dat a vysoká míra zabezpečení. Můžete mít jistotu, že o svá data nikdy nepřijde. Omezení zpravidla bývají v počtu skladových položek a pohybů, což ale některým firmám vystačí i na několik měsíců. V případě, že budete růst, můžete si zakoupit vyšší verzi. Některé společnosti mají speciální balíčky pouze pro skladové hospodářství. Jedním z příkladů je například Money S3 Sklad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *