Leden je měsíc novoročních předsevzetích a mnoho lidí se 1. ledna rozhodne, že začne běhat. A není se čemu divit ー běh je sport, který vám pomůže s kondicí, dýcháním a je také velmi účinný z hlediska redukce hmotnosti. Máte strach, že v zimě běhat nepůjde? Nemusíte. Běhat se dá za jakéhokoliv počasí, ať už venku prší, sněží nebo jsou tropická vedra. My vám teď poradíme se vším, co potřebujete vědět ještě před tím, než se vydáte na svůj první zimní běh.
Jak se obléct na běh v zimě
Je důvod, proč téma oblečení pro zimní běh zmiňujeme hned na začátku. Protože podle toho, jak se dobře oblečete, vám půjde samotn běh. Oblečení v žádném případě nepodceňujte. Pochopitelně do velké míry záleží také na délce běhu. Přeci jen je rozdíl mezi tím, když si vyběhnete na půl hodiny a tréninkem na maraton, při kterém uběhnete 25 kilometrů. Jaké jsou však obecně platné zásady oblékání v zimě, když chcete jít běhat?
Vrstvy jsou klíčem k úspěchu. Vykašlete se na tlusté, zimní kousky oblečení s kožíškem. Naopak raději volte několik tenkých vrstev z funkčního materiálu, které dobře odvádí pot. V zimě se vám také oplatí větrovka, která vás ochrání před ostrým, mrazivým větrem.
Tedy při stupních okolo 0 °C je dobré obléci funkční triko s dlouhým rukávem, tenkou funkční mikinu a větrovku či běžeckou bundu. Na nohy zvolte rozhodně kalhoty i legíny s dlouhými nohavicemi a vyhni se tříčtvrťákům nebo šortkám. Není důvod si hrát na hrdinu. Dále nezapomeňte na teplé podkolenky či ponožky a nakonec kvalitní, nepromokavou obuv s podrážkou s hrubým vzorkem. A ještě jedna důležitá věc. V zimě je nesmírně důležité, abyste v teple drželi hlavu a krk. Proto nezapomeňte na čepici nebo čelenku a nákrčník.
Jak běhat v zimě?
Ještě než vyběhneš, je dobré tělu dopřát pořádnou rozcvičku, ať tělo nedostane z tak razantního přechodu z tepla do zimy šok. Jakmile si doma dáte i krátkých 5-10 minut, tělo se dostane na vyšší tepovou frekvenci. a přechod do zimy zvládne o mnoho lépe.
A teď už je čas na samotný běh. Pokud jste úplný začátečník nebo se do tréninku vracíte po delší době, vůbec se nebojte volnějšího tempa. Klidně můžete začít pouze s rychlou chůzí. Zrovna u běhu na sebe zbytečně nespěchejte a buďte se sebou trpěliví.
Další důležitým bodem při běhu v zimě je plán. Ještě předtím než vyběhnete, je dobré udělat si v hlavě plán trasy, kterou poběžíte. Hlavně ze začátku vždy plánujte spíš kratší vzdálenosti, protože není nic horšího než když uprostřed cesty zjistíte, že už neuběhnete ani metr a museli byste jít pěšky. To je takhle v zimě ve zpoceném oblečení tak akorát na to, abyste onemocněli.
Na co si dát pozor při běhu v zimě?
- Ani v zimě nezapomínejte na pitný režim, obzvlášť na dlouhých trasách.
- Nezapomeňte, že v zimě se brzy stmívá. Proto mějte na sobě dostatek reflexních prvků, abyste byli vidět. Pro vaše bezpečí a klid je také dobré brát s sebou čelovku.
- Hned po návratu z běhání se svlékněte ze studeného a mokrého oblečení, ať neprochladnete.
- Pokud to neodhadnete s vrstvami a během běhu vám bude horko, za žádnou cenu si oblečení nesundávejte. Tělo by tak velmi rychle mohlo prochladnout. Raději doběhněte zpocení do morku kostí než v zimě.
- Pozor na obuv – pokud běháte v zimě, s velkou pravděpodobností narazíte na zledovatělé plochy na cestě. Nebezpečí úrazu je pak značně vyšší. Proto dbejte na obuv s hrubým vzorkem podrážky, případně si klidně pořiďte nesmeky. Věřte nám, že těch utracených „pár korun” je lepší zlomená noha.