Jaké vitamíny jsou vhodné pro podporu imunitního systému?

Období podzimu a blížící se zimy je pro všechny poměrně náročné. Je potřeba se více oblékat, zaplatit energie, abyste měli čím topit, psychicky i finančně se připravit na blížící se Vánoce a do toho se o nás velmi často pokouší chřipka a nachlazení. Padne podzim a televizní reklamy se začnou plnit nabídky léků proti nachlazení, ale stejně jako ve všem se podceňuje a přehlíží to nejdůležitější ー prevence. V tomto článku se zaměříme na jednu její část, a to na vitamíny k podpoře imunitního systému.

Asi jako u všeho, i u příjmu vitamínů a minerálů se dá říct, že všeho moc škodí. Vitamíny lidské tělo nezvládne produkovat samo, a proto je musí přijímat zvenčí. Většina odborníků se shoduje na tom, že zdravý, dospělý jedinec zvládne vstřebat většinu vitamínů a minerálů z pestré, vyvážené stravy a optimálního příjmu tekutin. Ovšem sáhněme si na srdce, kdo z nás opravdu každý den sní doporučených pět porcí ovoce a zeleniny? Doplňky stravy určitě mají své místo v jídelníčku všech, kteří pečují o své zdraví, a to obzvlášť v období, kdy každý okolo nás kašle a je nachlazený. Které vitamíny jsou tedy vhodné pro podporu imunity a na co si dát pozor při výběru?

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích se, jak napovídá název, ukládají v tělesných tkáních. Oproti vitamínům rozpustným ve vodě se nejedná o „spotřební” vitamíny a v těle se nám uchovávají déle. Kvůli tomu je možné se jimi předávkovat, a proto by se měl hlídat jejich doporučený denní příjem. Existují 4 vitamíny, které se rozpouští v tucích a jsou to vitamíny A, D, E, K. Pro účely tohoto článku se zaměříme na vitamín D, který je naprosto zásadní z hlediska posílení imunity.

Vitamín D

Kdo si pamatuje, jak ho maminka nebo babička nutila jíst rybí tuk po lžičkách, abyste byli zdraví? Chápeme, že na to moc dobré vzpomínky nemáte, ale věřte nám, bylo to pro vaše dobro. Vitamín D je naprosto zásadní pro zdravé fungování organismu a podporu imunity. A víte, co ještě obsahuje vitamín D? Jsou to sluneční paprsky. Přesněji řečeno, při kontaktu slunečního záření s pokožkou si tělo začne vytvářet vitamín D samo a dokonce si zvládne udělat i určitou zásobu. Tato zásoba však bohužel nevystačí na celý podzim a zimu, a právě proto je důležité jej dodávat zvenčí především v zimních měsících.

Vitamín D, jak jsme již napověděli, se nachází v rybách a mořských plodech. Mimo to se nachází v mléčných výrobcích, které jsou zároveň bohatým zdrojem vápníku, který napomáhá k normálnímu stavu kostí a zubů. Dále jej najdeme v houbách, játrech a vejcích. Doporučené denní množství vitamínu D je 5 ​​µg (mikrogramů).

Vitamíny rozpustné ve vodě

Mezi vitamíny rozpustné ve vodě patří vitamíny skupiny B a C. Vitamíny rozpustné ve vodě jsou velmi snadno absorbovány a jejich nadbytek je vylučován močí. Obecně se tedy dá říct, že pokud přijmete velké množství, případně přijímáte po delší dobu, zřejmě nezaznamenáte vedlejší účinky. Ovšem i u těchto vitamínů je vhodné dbát na doporučené denní množství. Množství vitamínů rozpustných ve vodě se velmi mění na základě úpravy, v jaké je připravujeme. Například pokud potraviny obsahující tyto vitamíny vaříte ve vodě, jejich množství se velmi výrazně sníží. Stejný vliv na ně má i skladování potravin.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B jsou zapojeny do metabolických procesů v buňkách a podílejí se i na vedení nervových vzruchů. Vitamínů skupiny B je celkem 8 a každý z nich má na tělo a organismus jiný účinek. Obzvlášť důležité jsou pro správnou funkci imunitního systému vitamíny B6 a B12. Existují doplňky stravy B-komplex, které obsahují všechny vitamíny skupiny B v jedné tabletě.

Vitamíny skupiny B jsou obsažené v mnoha potravinách. Za jejich zdroj jsou považovány ořechy (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy a další), maso, kvasnice nebo obiloviny. Nedostatek vitamínu B se projevuje na celkové únavě, vypadávání vlasů, psychice nebo na výskytu kožních onemocnění. Doporučená denní dávka vitamínů B je jiná u každého ze skupiny vitamínů.

Vitamín C

Vitamín C je zřejmě nejznámější z vitamínů vůbec. Mluví se o něm obzvlášť v souvislosti s podporou imunitního systému a jeho účinky jsou všeobecně známé. Vitamin C hraje mimo podporu imunity v těle řadu důležitých rolí jako například: 

  • regeneraci, 
  • hojení úrazů, 
  • zlepšuje vstřebávání železa apod. 

Jeho zdroje jsou především ovoce a zelenina, ale v období podzimu a zimy je vhodné doplňovat vitamín C i formou doplňků výživy.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *