Artušovské legendy: Co je pravda a co mýtus?

Legendy o Artušovi, rytířích u kulatého stolu a kouzelném meči Excaliburu slyšeli snad téměř všichni. Ale napadlo vás někdy přemýšlet o tom, co je na příbězích o Artušovi pravdy? Existoval opravdu tento britský král a jak se legenda zrodila? To všechno si přečtete v tomto článku, kde veškeré známé a pravdivé informace odkryjeme.

O čem jsou legendy o Artušovi?

Příběhy o Artušovi pojednávají o britském králi, který na území Británie vedl keltské brity. Bitvy a příběhy, které se v legendách objevují spadají zhruba do období konce starověku a začátku středověku. Tedy zhruba do doby, kdy keltští britové bojovali o území proti saským nájezdníkům. 

Legendy o Artušovi jsou většinou známé jako rytířské romány, které postupem tisíciletí stvořily nebojácného, bitského hrdinu, který byl odhodlaný postavit se za svou zem a bojovat bez ohledu na to, jestli zemře nebo ne. A přesně to britové v té době potřebovali. Hrdinu. Poté co se ve 12. století příběhu o britském vojevůdci Artušovi ujali převážně francouzští básníci a spisovatelé, se začaly legendy romantizovat do podoby, jak je známe dnes. Právě v tomto období se do příběhu dostává sir Lancelot, který se později stává hlavní postavou celé legendy. Rovněž zde začíná příběh o hledání Svatého grálu a je zde pojmenován Kamelot a meč Excalibur.

Jaké jsou hlavní postavy v Artušovských legendách?

  • Král Artuš ーbritský král, který vlastní meč Excalibur.
  • Sir Lancelot ー nejbližší přítel a druh krále Artuše, který tajně miluje jeho manželku.
  • Královna Guinevere ーmanželka krále Artuše, která miluje sira Lancelota.
  • Merlin ー Artušův rádce a kouzelník.
  • Rytíři kulatého stolu ー rytíři, kteří se s králem Artušem potkávali u kulatého stolu a všichni spolu jednali jako k sobě rovnému.

Jak Artušovské legendy vznikly?

A jak to tedy bylo? Historické prameny, důkazy nebo spisy z této doby jsou velice vzácné a moc jich neexistuje. Stejně tak neexistují téměř žádné archeologické důkazy o tom, že by král Artuš žil. S největší pravděpodobností byla postava Artuše opravdu uměle vytvořená díky legendám a povídačkám. Některé části Artušovských legend se mohou zakládat na pravdě. Podle všeho sice král Artuš neexistoval, ale jeho rysy, skutky a okolnosti, co se mu přihodily, se opravdu staly – pouze jiným lidem.

Úplně poprvé se král Artuš objevil v díle mnicha Gildase, který o něm tenkrát psal jako o vojevůdci Amrosiusovi Aurelianusovi. Asi o pět století později se Artuš objevil v díle kněze Geoffreyho z Monmouthu. Dílo bylo nazváno jako Historie králů Británie. Právě v této knize se z Artuše stává král a dozvídáme se základní informace z jeho života (kde se narodil, jak se stal králem, kdo byla jeho žena, rádce apod.). Vypadá to však, že kněž Geoffrey zkombinoval historické údaje s mýtickými příběhy. Už tenkrát o jeho díle kolovaly pochybnosti, a ačkoliv tvrdil, že informace z jeho knihy pochází ze spisu, který mu předal jeho přítel, nikdy to nebyl schopen dokázat.

Následně se příběhu ujali francouzští spisovatelé a poetici jako například Chetién de Troyes,  a přidali nadpřirozeno ー kouzla, Svatý grál, sira Lancelota, rytíře Kulatého stolu, Kamelot, Excalibur a další. Z původně surového a bezohledného panovníka se tak stal romantický hrdina. Postava krále Artuše tedy podle všeho vznikla spojením příběhu několika jiných mužů.

Pokud se chcete dozvědět další zajímavosti o rytířích kulatého stolu koukněte sem: https://www.outfit4events.cz/czk/magazin/zajimavosti-dejin/kral-artus-smyslena-legenda-nebo-skutecna-historicka-postava/ 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *