Výhody a nevýhody podlahového topení

Už naše babičky říkaly: „Zima jde od noh”. Pro toho kdo nechce celé dny chodit v tlustých ponožkách je určitých řešením podlahové topení. To se v posledních letech stalo hitem a využívá jej stále více domácností. Rovněž je častou součástí novostaveb. Co je potřeba znát, než se pro něj definitivně rozhodnete?

Výhody podlahového topení

Bezpochyby největší výhodou, kterou budeme vnímat každý den topné sezóny, je vynikající rozložení teploty vzduchu v interiéru. U všech ostatních otopných systému jsou teplotní rozdíly mezi podlahou a stropem mnohem výraznější. 

Další hledisko, které ocení především milovníci interiérů, je právě to estetické. Podlahové topení je zabudované pod podlahou a nejde vidět – právě proto není potřeba instalovat radiátory, které zabírají místo a jsou kolikrát překážkou pro umístění nábytku či jiných bytových doplňků. I utírání prachu z radiátorových těles je mnohem komplikovanější než utírání prachu z podlahy, kde je víření prachu z podlahového topení minimální. Tento fakt potěší především alergiky.

Obzvlášť v dnešní době nás však potěší především jediné, a to je nízká energetická náročnost podlahového topení zejména u novostaveb. Díky vlastnostem podlahového vytápění (tedy sálání tepla z podlahy a dobré rozložení teploty) lze snížit teplotu vzduchu o 2-3°C aniž bychom to pocítili.

V neposlední řadě je podlahové topení otevřené pro všechny zdroje tepla, jako je plynový kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo, fotovoltaická elektrárna či jejich kombinace. V případě potřeby není problém kombinovat podlahové vytápění s konvekčním vytápěním a to i v rámci jedné místnosti.

Nevýhody podlahového topení

Stejně jako vše, i podlahové topení má nějaké ty nevýhody, které potenciální zájemce odrazují od koupě. Pojďme si je společně všechny uvést a pokusit se zhodnotit, jestli převažují výhody či nikoliv. 

Zřejmě největší výhodou podlahového topení je doba odezvy a čas, který potřebuje na kompletní prohřátí všech trubek. U běžného bydlení je tato nevýhoda vyvážena vysokou setrvačností a akumulačními schopnostmi podlahy, což udržuje v místnosti příjemné teplo i po vypnutí topení. Přesto vzhledem k této skutečnosti není podlahové topení ideální forma vytápění do chalup či chat, kam jezdíte jednou za čas.

Cena instalace podlahového vytápění je mírně vyšší než u klasického radiátorového vytápění, proto je potřeba při rozhodování vyhodnotit náklady na instalaci, ale dokáže se odvděčit větším komfortem a nižšími náklady na provoz.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *