Jak zjistit a vybrat tvrdost matrace?

Potřeby každého člověka během spánku jsou jiné. Někomu pro zdraví a dostatečný spánek stačí šest hodin spánku, někdo se musí prospat alespoň devět hodin. Podobně je to i s matrací. Někomu se špatně spí na příliš měkké matraci a preferuje tvrdou. Někdo to má přesně naopak. Pojďte se s námi podívat, jak tvrdost matrace vybrat a na co byste se měli zaměřit. 

Proč se řeší stupeň tvrdosti matrace?

Tvrdost matrace se označuje symbolem H nebo T. Význam je stejný – H je odvozeno od anglického „hardness”, což znamená tvrdost. Běžně se můžete setkat se čtyřmi stupni tvrdosti – H1, H2, H3, H4 (případně T1 až T4). H1 znamená velmi měkká, H4 velmi tvrdá. Tvrdost matrace se velmi často spojuje s váhou člověka. Obvykle se setkáte s touto tabulkou:

SymbolOznačení tvrdostiVáha osoby
H1měkká matracedo 60 kg
H2středně měkká matraceod 50 do 80 kg
H3středně tvrdá matraceod 70 do 110 kg
H4tvrdá matracenad 110 kg

Špatný výběr matrace může vést k dlouhodobým bolestem zad, páteře nebo zátylku. Pokud máte zdravotní potíže, měli byste matraci vybírat i s ohledem na to, kde vás co trápí. Matrace má až 7 zón. Zpevněná by měla vždy být část v okolí páteře a ta v oblasti bolesti např. zóna hlavy a krční páteře nebo oblast pánevní.

Jak zjistit, která matrace je ideální pro vás?

Většina lidí kupuje matrace označené H2 a H3. Jedná se o zlatou střední cestu, ale samotný výběr je velmi subjektivní. Měli byste vybírat matrace s ohledem nejen na vaše zdravotní potíže, ale i na vaše pohodlí resp. pocit. Doporučujeme zajít si přímo do prodejny, kde si můžete na matrace lehnout a vyzkoušet jich rovnou několik a samozřejmě poradí, jak vybrat matraci.

Příliš tvrdé matrace se nedoporučují seniorům nebo lidem, kteří mají problém s krevním oběhem. Tvrdé matrace mohou vyvíjet tlak na cévy a způsobit brnění nebo necitlivost prstů. Měkké matrace mohou způsobit bolesti kvůli nedostatečné podpoře a prohýbání zad.

Jak vybrat tvrdost matrace pro děti?

Při výběru matrace pro děti je velmi důležitý věk a váha. Potřeby miminek a větších dětí jsou jiné. Miminka a malé děti tráví v posteli o dost více času než dospělí. Nesprávný výběr matrace může dítěti způsobit zdravotní potíže a zpomalit zdravý vývoj. V obchodech najdete speciální matrace pro miminka a děti, které jsou zdravotně nezávadné a vyrobené z kvalitních, prodyšných materiálů se správnou tuhostí. Nejčastěji se kupují matrace střední tvrdosti, které poskytují dostatečnou oporu páteři.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *