Jak vybrat venkovní světla

Každý zahradní architekt ví, že dobré venkovní světlo je základ všeho. A není potřeba mít miliony, abyste svůj exteriér vyšperkovali k naprosté dokonalosti. Jen je potřeba vědět jak na to. Po přečtení tohoto článku nebude nutné objednat specialistu a zvládnete to hravě sami. Exteriérové osvětlení nabízí neuvěřitelnou volnost a kreativitu ve výběru, a proto se nebojte popustit uzdu své fantazii. Venkovní osvětlení vám pomůže posunout vaše bydlení o level výš.

Kam a proč chcete umístit venkovní světla?

Než začnete prohlížet nabídky e-shopů s venkovním osvětlením, je potřeba si ujasnit pár věcí. Asi první z nich jsou místa, kam chcete světla pořídit. Podle toho totiž budete vybírat typ světel. Přejete si osvětlit vchod do domu nebo garáž? Nebo například terasu s posezením, altán či bazén? Možností je mnoho, stačí si jenom vybrat.

Podle účelu pak můžete světla dělit na dvě kategorie. Buď vybíráte světla kvůli bezpečnosti nebo designu. Bezpečnostní světla budete vybírat podél cestiček nebo fasády. Osvětlit budete jistě muset i garáž, bazén nebo vchodové dveře. Samozřejmostí je pak terasa či altán, kde trávíte letní večery u grilování nebo jen tak s rodinou či přáteli při volných chvílích. Designová světla využijete především do zahrady. V noci tak nádherně zdůrazníte stromy, keře nebo skalky, na kterých pěstujete různé květiny. Osvětlit můžete také rybníček nebo zahradní sochy. Máte vyjasněno, kam chcete venkovní světla umístit a k jakému účelu vám budou sloužit? Výborně. Pojďte se s námi podívat na druhy světel, které výrobci nabízí.

Jaké jsou typy venkovních svítidel?

Závěsná svítidla

Venkovní závěsná světla stejně jako v interiéru nezaberou příliš moc místa, a proto jsou ideální k osvětlení pergoly či altánu, kde trávíte v létě volný čas. Určitou formou venkovních svítidel jsou pak i venkovní lampy se zástrčkou, které můžete bez problému zavěsit na strom či trám a zapojit do zásuvky. Tato svítidla bývají minimalistická a moderní a mnoho lidí je často využívá na větších akcích jako jsou narozeninové oslavy a svatby. 

Nástěnná svítidla

Nástěnná světla skvěle poslouží jako bezpečnostní a orientační světla. Pomocí nich ulehčíte pohyb kolem domu, případně kolem zídky. Stejně jako závěsná světla nezaberou moc prostoru, a proto je lidé často umisťují na zdi vedle vchodových dveří nebo dveří na terasu. Krásně s nimi osvětlíte také terásku či prostor za domem, kde trávíte letní večery.

Reflektorová nebo sloupková svítidla

Výše v článku jsme uváděli, že můžete vybírat světla z pohledu designového. Může to být například za účelem zvýraznění zahradní sochy nebo ikonického stromu. Právě k tomu jsou ideální reflektorová světla, která osvětlí pouze to, co budete vy chtít. Sloupková světla jsou pak ideální k osvětlení cestičky podél zahrady, případně cesty kolem okrasného záhonu. Nejen že tak zajistíte bezpečnou cestu zahradou, ale rovněž vykouzlíte romantické prostředí jako z filmu.

Světla s pohybovým čidlem

Velmi oblíbený druh osvětlení, který splní svůj účel, zajistí bezpečnost a rovněž šetří energii. Zrovna v dnešní době to potřebuje mnoho domácností. Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem ideálně osvítí vjezd či vchod do domu, chodník či garáž. Skvělé je, že jsou tato světla dostupná v mnoha podobách a vy si tak můžete pořídit nástěnná, reflektorová i závěsná světla, která se budou zapínat pouze když budete potřebovat.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *